Umowy, płatności i reklamacje
Dział Gospodarki Komunalnej:
Zasady odbioru odpadów:
Nieruchomości zamieszkałe w zabudowie jednorodzinnej:
Odbiór odpadów komunalnych prowadzimy z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu w postaci samochodów ciężarowych z zabudową śmieciarki oraz samochodów dostawczych ze skrzyniami/klatkami, przystosowanymi do prowadzenia odbioru odpadów selektywnie zebranych. W przypadku nieruchomości zamieszkałych budynkami jednorodzinnymi odpady zmieszane należy gromadzić w pojemnikach przystosowanych do mechanicznego odbioru przez śmieciarkę (pojemniki 120l, 240l) w kolorze czarnym/grafitowym. Odpady selektywnie zebrane, a więc tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne należy przekazywać do odbioru w workach. Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o zapewnia mieszkańcom worki do selektywnej zbiórki na podstawie umowy zawartej z Gminą. Worki pozostawiane są podczas prowadzenia odbioru przez pracowników oczyszczania miasta, można także zaopatrzyć się w worki w ZGK.
Pojemniki i worki z odpadami powinny być wystawione przed nieruchomość w dniu odbioru, najpóźniej do godziny 7 rano. Pojemniki powinny być pozostawione przy granicy nieruchomości, w sposób, który pozwala na ich odbiór i nie zagraża bezpieczeństwu (np. na drodze czy chodniku). W przypadku miejsc wydzielonych na odpady (kojce śmietnikowe), pracownicy oczyszczania miasta odbierają je tylko, jeśli kojce są otwarte i nie ma problemów z dostaniem się do nich. Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa nasi pracownicy nie wchodzą na posesje, nawet jeśli te są nieogrodzone lub mieszkańcy deklarują, że nie mają zwierząt. W przypadku braku możliwości wystawienia pojemników przy granicy nieruchomości należy ustalić indywidualnie z pracownikami Działu Gospodarki Komunalnej miejsce i sposób odbioru odpadów. Odpady wielkogabarytowe należy wystawiać przy granicy nieruchomości w sposób nie utrudniający korzystania z infrastruktury (drogi, chodniki) w dzień odbioru do godziny 7 rano lub dzień przed. Zwracamy uwagę, iż odpady wielkogabarytowe odbierane są z tych nieruchomości, których właściciele zgłosili taką potrzebę telefonicznie lub osobiście do Działu Gospodarki Komunalnej najpóźniej na dzień przed planowanym odbiorem. Z uwagi na często pojawiające się pytania, prosimy by nie wystawiać wraz z odpadami wielkogabarytowymi odpadów elektro (sprzęt RTV/AGD), odpadów poremontowych (okna, gruz, resztki z przeprowadzonych remontów) oraz opon. Odpady takie nie zostaną odebrane, można je samodzielnie przekazać do PSZOK.
Nieruchomości zamieszkałe w zabudowie wielorodzinnej:
Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi prowadzony jest z wiat śmietnikowych. Mieszkańcy lokali zobowiązani są do prowadzenia zbiórki selektywnej (z podziałem na 5 podstawowych frakcji) i umieszczania odpadów w odpowiednich pojemnikach (1100l) w przypisanych do ich bloków/kamienic wiat. Odbiór prowadzony jest pojazdami ciężarowymi z zabudową śmieciarki dwa razy w tygodniu. Z uwagi na częstotliwość odbiorów oraz wykorzystywany sprzęt zwracamy szczególną uwagę, by nie blokować dojazdu do wiat śmietnikowych. Zbyt wąski, zastawiony samochodami przejazd lub ustawione przy wiacie pojazdy nie tylko czasem uniemożliwiają dojazd do wiaty, ale bywa, że uniemożliwiają w ogóle wyciągnięcie pojemników z wiaty. Odpady wielkogabarytowe pochodzące z nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi winny być wystawiane przy wiatach śmietnikowych w dniu odbioru do godziny 7 rano lub dzień przed planowanym odbiorem. Mieszkańcy lokali i zarządcy wspólnot/spółdzielni nie muszą zgłaszać do ZGK potrzeby odbioru.
Dla komfortu życia nas wszystkich apelujemy do mieszkańców o niewystawianie odpadów wielkogabarytowych pod wiatami w terminach innych niż terminy planowanego odbioru. Zalegające pod wiatami meble i inne duże odpady nie tylko zagrażają bezpieczeństwu, ale też nie sprawiają najlepszego wrażenia wizualnego dla mieszkańców i odwiedzających nasze miasto gości. Przypominamy, że odpady wielkogabarytowe można nieodpłatnie oddać do PSZOK. ZGK odbiera co jakiś czas też odpady gabarytowe spod wiat, ale należy pamiętać o tym, że są to usługi komercyjne, wykraczające poza zakres umowy z Gminą, a więc usługi, za które płacą zarządcy/spółdzielnie. Zachęcamy więc do tego, by nie zaśmiecać otoczenia wiat, gdyż nie tylko nie wygląda to dobrze, ale też może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców spółdzielni/wspólnoty.
Nieruchomości niezamieszkałe:
Zupełnie innymi zasadami rządzi się odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, na których zlokalizowane są firmy, instytucje, organizacje, kościoły i związki wyznaniowe czy ogródki działkowe. Właściciele/zarządcy tych nieruchomości mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą, który ma możliwość prowadzenia zbiórki na terenie gminy. W przypadku Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. sprawy związane z zawarciem takiej umowy można załatwić w Dziale Gospodarki Komunalnej. Wzór umowy znajduje się TUTAJ. Odbiór, częstotliwość oraz zakres i ilość odpadów wynika bezpośrednio z zawartych umów. Z uwagi na bardzo indywidualny charakter odbioru odpadów od firm nie wymagamy składania zunifikowanego wniosku o zawarcie umowy. W celu jej przygotowania należy skontaktować się z Działem Gospodarki Komunalnej (kontakt TUTAJ) i ustalić zakres usług, które będziemy świadczyć. Pracownicy oczyszczania miasta odbierają taką ilość odpadów, jaka jest zadeklarowana w umowie. W przypadku większej ilości odpadów jest to odnotowywane i odpowiednia wartość (zależna od ilości dodatkowo odebranych odpadów) jest doliczana do faktury, zgodnie z obowiązującym cennikiem. Właścicielom nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zwracamy uwagę, iż Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie Solec Kujawski określa minimalne zakresy wielkości i typu odpadów, jakie winny być zakontraktowane do odbioru (inny jest np. zakres dla przedsiębiorców świadczących usługi hotelarskie, inny dla gastronomii, inny dla handlu czy dla ogródków działkowych). Przed zawarciem umowy zachęcamy zatem do zapoznania się z Regulaminem (dostępny TUTAJ). Informacją służą także pracownicy Działu Gospodarki Komunalnej.
Właścicieli firm szczególnie wyczulamy na rozróżnienie, które, z produkowanych przez nich, odpadów są odpadami komunalnymi, a które, poprodukcyjnymi, gdyż dla obu istnieją różne ścieżki postępowania, a ZGK co do zasady zajmuje się odbiorem jedynie tych pierwszych. Warto zauważyć też, że podział na odpady komunalne i poprodukcyjne winien być wykonany w każdym przedsiębiorstwie indywidualnie, biorąc pod uwagę profil działalności, procesy technologiczne itp. Tu również w przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami Działu Gospodarki Komunalnej, który pomogą określić, czy dany typ odpadu może być odebrany w ramach umowy z ZGK.
Dział Wodociągów i Kanalizacji:
Zawieranie umów:
Umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, zgodnie z Ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. 03.126.858), jest zawierana w formie pisemnej z właścicielem bądź zarządcą nieruchomości, a w przypadku budynku wielolokalowego z poszczególnymi najemcami lokali mieszkalnych (po spełnieniu warunków określonych w art. 6 ust. 6 w/w Ustawy) na podstawie dostarczonych dokumentów:
a) dla klientów indywidualnych:
- pisemnego wniosku o zawarcie umowy zawierającego:
- imię i nazwisko
- adres zamieszkania i adres korespondencyjny
- nr PESEL
- nr telefonu
- adres lokalu, którego ma dotyczyć umowa lub numer działki nieruchomości
b) dla podmiotów gospodarczych:
- pisemnego wniosku o zawarcie umowy zawierającego:
- nazwę podmiotu
- adres siedziby podmiotu i adres korespondencyjny
- nr NIP
- nr REGON
- nr KRS i miejsce rejestracji lub zaświadczenie o wpisie do CEIDG
- adres lokalu, którego ma dotyczyć umowa lub numer działki nieruchomości
Wymagane dokumenty należy złożyć w Zakładzie Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. przy ul. Targowej 3 w Solcu Kujawskim, pokój nr 12. Po złożeniu dokumentów zostanie przygotowana umowa, którą przedstawimy Państwu do podpisu.
Obowiązkiem Klienta jest powiadomienie ZGK sp. z o.o. o zmianie właściciela nieruchomości lub o zmianie celu pobierania wody i charakteru odprowadzanych ścieków.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 387 13 96 (w menu należy wybrać 1, a następnie ponownie 1).
Płatności:
Wodomierze główne odczytywane są przez pracowników ZGK w okresach miesięcznych lub dwumiesięcznych. Odczyty wykonywane są wyłącznie w dni robocze. Każdy odczytywacz na wyraźne życzenie Klienta winien okazać legitymację służbową. Jeżeli odczytywacz z jakiegoś powodu nie zastanie Klienta w domu, zobowiązany jest zostawić powiadomienie. Na podstawie wskazanego na wodomierzu odczytu wyliczane jest zużycie i wystawiana faktura.
Od 21 lutego 2022r. ZGK Sp. z o.o. rozpoczyna proces wdrażania dla swoich wszystkich klientów – INDYWIDUALNYCH NUMERÓW RACHUNKÓW. Klient zobowiązany jest do zweryfikowania otrzymanych nowych faktur i dokonania płatności na swój nowy numer rachunku.
Windykacja
Windykacja to dochodzenie należności za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Windykacja jest w pełni legalna i dopuszcza wszelkie działania niełamiące obowiązującego stanu prawnego.
Odbiorca usług zobowiązany jest do terminowej zapłaty należności za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki. Zwłoka w zapłacie należności uprawnia ZGK sp. z o.o. do naliczania i dochodzenia ustawowych odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty należności. W przypadku braku zapłaty ZGK sp. z o.o. wysyła do Odbiorcy wezwanie do zapłaty w sprawie uregulowania zaległej opłaty z wyznaczonym nowym terminem wpłacenia zaległej należności. W razie nie wpłacenia należności w podanym wyżej, terminie zostanie wszczęte postępowanie sądowe i egzekucyjne w celu ściągnięcia należności, co spowoduje dodatkowe obciążenie klienta kosztami sądowymi i egzekucyjnymi.
Ponadto w ramach określonej prawem procedury ZGK sp. z o.o. ma prawo odciąć dopływ wody do nieruchomości odbiorcy. Koszty postępowania sądowego i komorniczego obciążają dłużnika. Może też rozwiązać umowę o zaopatrzenie w wodę nieruchomości i odprowadzanie ścieków.
W sprawie ustalenia należności wobec ZGK sp. z o.o. można kontaktować się pod numerem telefonu: 52 38713 96 (w menu należy wybrać 3, a następnie 2)
Wstrzymanie dostarczania wody lub odprowadzania ścieków z powodu zadłużenia
ZGK sp. z o.o. może odciąć dostawę wody lub przyłącze kanalizacyjne, jeżeli odbiorca usług nie uiścił należności za dwa pełne okresy rozliczeniowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległych opłat. O zamiarze odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego ZGK sp. z o.o. zawiadamia odbiorcę co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem wykonania prac.
W powyższym przypadku Odbiorca może korzystać z publicznych ujęć wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (zdroje uliczne) zlokalizowanych na terenie miasta.
Wznowienie dostarczania wody lub odprowadzania ścieków następuje wyłącznie po całkowitym uregulowaniu przez Odbiorcę zadłużenia, oraz po opłaceniu przez Odbiorcę kosztów poniesionych przez ZGK sp. z o.o. w związku z odcięciem dostaw wody lub zamknięciem przyłącza kanalizacyjnego i wznowieniem świadczenia usługi.
Reklamacje:
W przypadku wątpliwości dotyczących sposobu wykonania przez ZGK sp. z o.o. w Solcu Kujawskim obowiązków wynikających z zawartych umów, a w szczególności:
- nienależytego wykonania usługi
- jakości dostarczanej wody
- błędnie wystawionej faktury
- nieprawidłowego rozliczenia
mogą Państwo złożyć reklamację.
Reklamacje dotyczące błędnie wystawionej faktury można składać w ZGK sp. z o.o. przy ul. Targowej 3 w Solcu Kujawskim, pokój nr 12. Odbiorca może reklamować prawidłowość naliczenia należności wykazanych na fakturze nie później niż w ciągu 14 dni od daty płatności faktury.
W pozostałych sprawach reklamacje należy składać w sekretariacie. ZGK sp. z o.o. rozpatruje reklamację i powiadamia Odbiorcę o sposobie jej załatwienia w terminie 14 dni od udokumentowanej daty wpływu reklamacji.
Złożenie reklamacji nie zwalnia z terminowej zapłaty należności. Nieuregulowanie należności w terminie może spowodować pobranie dodatkowych opłat.
Wniosek o zawarcie umowy na zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków
Wniosek o rozwiązanie umowy na zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków
Wniosek o odbiór przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego
Zlecenie – odbiór wykonania nawiercenia wcinki włączenia
Zlecenie wykonania prac lub robót
Wniosek o sprawdzenie działania wodomierza
Oświadczenie o wielkości posesji (ilość m2 powierzchni utwardzonych)
Oświadczenie o wskazaniu wodomierza przy sprzedaży, najmie lub dzierżawie nieruchomości